IZMJENE ZAKONA O POREZU NA DOBIT (1. DIO)

Objavljeno: 17.01.2017. | Blog

Kao što sam u prošlom blogu najavio pisat ću o promjenama u poreznom sustavu koje su nastupile 1. siječnja ove godine. Počinjem s porezom na dobit.

    Od ove godine smanjila se stopa poreza na dobit. Do sada je bila jedinstvena stopa od 20% (ona vrijedi za 2016. godinu) a od 2017. godine stopa se smanjila na 18% a uz to je uvedena i niža stopa poreza na dobit koja je 12%. Stopa od 18% vrijedi za poduzetnike koji u poreznom razdoblju ostvare prihod veći od 3.000.000,00 kuna a 12% vrijedi za poduzetnike koji u poreznom razdoblju ostvare prihod od 3.000.000,00 kuna ili manji. To je značajno smanjenje stope poreza na dobit za male poduzetnike a i za velike nije zanemarivo smanjenje od 2% (s 20% na 18%). I svakako veliko rasterećenje za gospodarstvo pogotovo malo poduzetništvo.

    Druga velika promjena je mogućnost koja je dana poduzetnicima da prilikom utvrđivanja osnovice poreza na dobit primjenjuju "novčano načelo" . Pojednostavljeno rečeno "novčano načelo" bi značilo da u prihode određenog poreznog razdoblja ulaze naplaćene fakture a isto tako i u rashode ulaze plaćene fakture. Naravno da je oporezivanje bitno kompleksnije od navedenoga ali nastojim približiti problematiku Vama, poduzetnicima a ne knjigovođama. Ovaj način oporezivanja je koristan  za poduzetnike koji duže čekaju naplatu a relativno brzo plaćaju svoje obveze. Poduzetnici koji brzo naplaćuju svoja potraživanja a dobavljači ih čekaju ovaj sustav obračuna poreza na dobit je nepovoljan. "Novčano načelo" oporezivanja vrijedi za poduzetnike čiji godišnji prihod ne prelazi 3.000.000,00 kuna. Uz navedeno primjena "novčanog načela" vrijedi samo za poduzetnike koji prema istom načelu (prema naplaćenim naknadama) obračunavaju i porez na dodanu vrijednost. O rokovima za podnošenje prijave, vremenom koje se mora provesti u sustavu obračuna prema "novčanom načelu" i sl. u sljedećem blogu za par dana. Do tada lijep pozdrav.